By Urszula Szaniawska on środa, 25 wrzesień 2013
Category: Psychoterapia

Terapia grupowa i pomoc psychologiczna

"W grupie siła"


Gdy myślimy o psychoterapii lub pomocy psychologicznej najczęściej przychodzi nam do głowy taki obrazek: gabinet, dwa fotele ustawione naprzeciw siebie, psycholog lub psycholożka uważnie słuchająca opowieści o problemach życiowych i ciężkich przeżyciach.

Jest jednak też forma pomocy psychologicznej, która daje inny rodzaj wsparcia i inne sposoby przezwyciężania trudności osobistych: terapia grupowa, warsztaty psychologiczne.

Często osoby szukające pomocy mają wiele obaw dotyczących zajęć grupowych. Kiedy wkraczają w grupę nieznajomych, naturalny jest niepokój i obawy, jak zostaną przyjęci. Zastanawiają się, kogo tam spotkają, co się będzie działo. Czy atmosfera będzie sztywna i męcząca? Czy spotkają się z akceptacją?

Każdy z uczestników doświadcza na początku spotkań podobnych stanów, takich jak: niepewność, nieufność, ostrożność, chęć zrobienia dobrego wrażenia, uważne obserwowanie i zbieranie informacji o innych. Te przeżycia to już jest pierwszy, choć nie łatwy, krok w procesie terapeutycznym.

Z czasem uczestnicy czują się pewniej, gdy spędzą już kilka spotkań razem, poznają się bliżej, ustalą zasady współpracy. Wtedy zaczyna się praca nad swoimi problemami - uczestnicy opowiadają o swoich przeżyciach i doświadczają różnych emocji. A obecność i reakcje innych uczestników mogą w tym pomóc.

Obecność innych członków grupy daje poczucie, że jakiekolwiek trudności spotkały mnie w życiu, to nie jestem z nimi sama/sam. Są osoby, które mnie wysłuchają ze zrozumieniem, podzielą się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami. Czuję, że coraz bardziej mogę im zaufać. I ja też mogę być im pomocna/pomocny, wspierać ich oraz być przy nich.

Czasem to co usłyszę o czyimś życiu, poruszy mnie do głębi, rzuci nowe światło na moje przeżycia lub zainspiruje do zmiany. A jeśli moim problemem są niesatysfakcjonujące relacje z ludźmi, to mam możliwość nad nimi popracować.

Każdemu z nas było w jakiś sposób pod górkę w życiu, ale wspólnymi siłami chcemy i możemy to zmienić. I uczę się dzięki temu krok po kroku jak być sobą wśród innych ludzi. Czuję, że jest możliwe znalezienie własnego, dobrego miejsca na świecie.

Z czasem grupa zaczyna żyć własnym życiem, uczestnicy się otwierają i dzielą się swoimi myślami i emocjami. Ktoś się z kimś polubi, ktoś się pokłóci, a ktoś zachowa dystans - tak jak w życiu. A nad wszystkim czuwa psycholog psychoterapeuta lub para terapeutów, którzy dbają o to, żeby zachowane były zasady szacunku i bezpieczeństwa.

Zachęcają oni do tego, by nie ukrywać zatargów i sporów, lecz próbować je rozwiązywać w sposób konstruktywny. Tworzą atmosferę szczerości i słuchania siebie nawzajem.

Praca w grupie bywa wyzwaniem - wiąże się z podjęciem ryzyka otwartości i przełamania swoich oporów. Ale w zamian daje dodatkowe możliwości rozwoju, których nie ma na indywidualnej sesji z psychologiem. Może to być niepowtarzalne doświadczenie, które pomaga kształtować swoje życie tak, jak się tego pragnie.

Urszula Szaniawska, psycholog, psychoterapeuta

Leave Comments