By Katarzyna Kordulewska on czwartek, 31 maj 2012
Category: Psychoterapia

Wiedza na temat psychoterapii - serwis internetowy i spotkania

"Odczarowana kozetka"

Myślisz, że każdy psycholog jest terapeutą a każdy jego pacjent ma poważny problem? Chcesz skonfrontować swoją dotychczasową wiedzę z rzeczywistością?

To już ostatnie dni, aby wziąć udział w spotkaniach cyklu „Odczarowana Kozetka”.

Ekscentryczny facet z brodą na każdym spotkaniu pyta, jak się czujesz. Nigdy nie wiesz, o czym tak właściwie myśli. Dopytuje się o szczegóły z Twojego życia a Ty podejrzewasz, że tak naprawdę to on sam ma ze sobą problem. W dodatku bierze za to wszystko mnóstwo pieniędzy. Tacy psychoterapeuci występują w filmach. Taki przerysowany i fałszywy wizerunek psychoterapii pokutuje od dawna w społeczeństwie. Czym różnią się psycholog, psychoterapeuta i psychiatra? Czy wszystkie terapie są takie same? Zastanawiałeś się kiedyś, kto i po co bierze  w nich udział?

„Odczarowana Kozetka” to projekt krakowskiej Fundacji UBIK, którego celem jest obalenie mitów dotyczących psychoterapii i udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na te i wiele innych pytań. „Dzięki serwisowi www.odczarowanakozetka.pl oraz cyklowi czwartkowych spotkań ze specjalistami - ekspertami poszczególnych podejść terapeutycznych, chcemy przekazać  studentom rzetelną wiedzę na temat psychoterapii i kwestii z nią związanych. Co ważne, spotkania te nie mają formy wykładu, ale swobodnej rozmowy przy kawie i ciastku” – mówi Agnieszka Strojny, prezes Fundacji. Na stronie internetowej projektu można znaleźć m.in. wywiady z ekspertami, informacje dotyczące skuteczności poszczególnych podejść psychoterapeutycznych oraz takich podstawowych zagadnień, jak na przykład koszt psychoterapii.

„Projekt adresowany jest w głównej mierze do studentów z trzech powodów. Po pierwsze, są to luzie młodzi, otwarci, nie mają jeszcze mocno ugruntowanych negatywnych opinii na temat psychoterapii, w związku z czym można ich z powodzeniem edukować w tym zakresie. Po drugie, jak wskazują badania, to właśnie Ci młodzi ludzie mają najwięcej problemów, przeżywają najwięcej rozterek i stają przed koniecznością dokonywania trudnych wyborów. Trzecią, być może najważniejszą kwestią jest fakt, że większość z nich niedługo wkroczy już w całkowicie samodzielne, dorosłe i odpowiedzialne życie, w którym również mogą natrafić na różnego rodzaju trudności, w których pokonywaniu być może w jakiś sposób pomoże im wiedza nabyta podczas naszych spotkań” – mówi prezes UBIKa.

Cotygodniowe, czwartkowe spotkania w krakowskich kawiarniach poruszają ważne, bliskie studentom kwestie. Uczestnicy dotychczasowych spotkań z ekspertami mieli już okazję dowiedzieć się co nieco na temat uzależnienia od Internetu oraz pomocy psychologicznej udzielanej ‘on-line’, porozmawiać o depresji i o tym, „dlaczego jest im źle?", a także zanalizować „toksyczność" swoich związków. Podczas czwartego spotkania poruszona została kwestia użycia transu hipnotycznego jako metody wspierającej terapię w nurcie erisconowskim. Ponadto, uczestnicy cotygodniowych spotkań mieli również okazję przekonać się, że psychoterapia to nie tylko pewna forma pomocy, leczenia trudności czy zaburzeń, ale i możliwość rozwoju osobistego. Ostatnie z dotychczasowych spotkań – „Konfliktowe związki” uświadomiło natomiast uczestnikom, że spora część problemów w bliskich, interpersonalnych relacjach wynika z zaburzonej, nieudolnej komunikacji między partnerami oraz nagminnego (choć być może nie do końca celowego i świadomego) wzajemnego ranienia się.

Czwartkowe spotkania z ekspertami to jednak nie wszystko. „W czwartek, 10 maja, na krakowskim Rynku w ramach Festiwalu Nauki odbył się event promujący projekt, podczas którego blisko 100 osób przywdziało maski  „ojców psychoterapii" i zrobiło sobie w nich pamiątkowe zdjęcia” – mówi Agnieszka Strojny. Z fotografii poszczególnych osób utworzony został kolarz „Twarze psychoterapii", który zobaczyć można na facebookowym profilu projektu „Odczarowana Kozetka”.

Przedsięwzięcie powoli zbliża się ku końcowi – pozostały już tylko dwa spotkania.

W najbliższy czwartek, 31 maja, w Cafe Camelot przy ul. św. Tomasza w Krakowie poruszony zostanie temat bliski wszystkim studentom i bardzo aktualny w obliczu zbliżającej się wielkimi krokami sesji – stres. O tym, jaki wpływ na niego ma nasza osobowość i przekonania oraz jak radzić sobie z wszechogarniającą paniką opowie lek. med. Dagmara Kuczyńska-Ginko, doświadczona psychoterapeutka Polskiego Instytutu Psychoterapii Integratywnej.

Ostatnie ze spotkań odbędzie się natomiast wyjątkowo we wtorek, 5 czerwca, również w Cafe Camelot. Gościem wieczoru będzie lek. med. Bartosz Puk, psychoterapeuta i psychiatra, pracujący w Oddziale Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic Szpitala Babińskiego oraz  Krakowskiej Szkole Psychoterapii Psychoanalitycznej, współorganizator cyklu "Kino i Psychoanaliza" w Kinie Mikro. Na spotkaniu poruszona zostanie kwestia uzależnienia od… rodziców. Terapeuta postara się odpowiedzieć na takie pytania jak: czym różni się zdrowa zależność on niezdrowego uzależnienia? Do czego może prowadzić silna, kulturowa presja uniezależnienia się? Dlaczego wielu młodych ludzi jest tylko pozornie niezależnych?

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzania naszej strony internetowej www.odczarowanakozetka.pl oraz do wzięcia udziału w nadchodzących spotkaniach.

Więcej informacji na temat projektu i spotkań z chęcią udzieli:
Joanna Łuczyńska
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
kom.: 693 399 535

Gabinet Psychologiczny "RAZEM" popiera projekt "Odczarowana Kozetka" realizowany przez Fundację badawczo-edukacyjną UBIK we współpracy z Kołem Naukowym Studentów Psychologii UJ. Zachęcamy do lektury treści przedstawionych na stronie www.odczarowanakozetka.pl, gdzie można zapoznać się z rzetelną i aktualną wiedzą na temat psychoterapii.

Katarzyna Kordulewska, psycholog, psychoterapeuta

Leave Comments