By Katarzyna Kordulewska on sobota, 31 marzec 2012
Category: Psychoterapia

Psychoterapia - fakty i mity

Trzy mity o psychoterapii


Kiedy zapytamy przeciętnego człowieka, z czym mu się kojarzy psychoterapia, odpowie: kozetka, ludzie umysłowo chorzy, psychiatra z brodą, amerykańscy gwiazdorzy...

Zawsze gdy człowiekowi brakuje rzetelnej wiedzy na jakiś temat, zastępują ją stereotypy – czyli wiedza uproszczona, często fałszywa i oparta na wątpliwych przesłankach.

Nasza wiedza na temat psychoterapii opiera się w większości na filmach, rozmowach ze znajomymi i utrwalanym latami wizerunku psychologa-czytającego w myślach ekscentryka. Skutkiem tego jest niechęć do korzystania z psychoterapii nawet kiedy mogłaby ona realnie pomóc. Poniżej przedstawiam wybór trzech najbardziej szkodliwych mitów na temat psychoterapii:

Mit #1 Psychoterapia zmienia osobowość

To mogłoby być ciekawe, jednak psychoterapia nie polega na zmianie osobowości. Nasza osobowość nie ulega łatwej modyfikacji a psychoterapeuta wcale nie chce tego osiągnąć! Celem terapii jest pomoc w rozwiązaniu konkretnych problemów klienta. Jej efektem może być (świadoma!) zmiana niektórych zachowań czy przeżywanych emocji, ale człowiek pozostaje ten sam. Na szczęście.

Mit #2 Psychoterapeuta może opowiedzieć o twoich problemach innym

Tylko w ściśle określonych sytuacjach – np. kiedy życie klienta jest zagrożone. Psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa oraz zasady etyki – nie tylko podczas psychoterapii. Zasady są nawet bardziej rygorystyczne, terapeuta między innymi:

Każdy psychoterapeuta kieruje się tymi i wieloma innymi zasadami, a nadrzędną wartością jest dobro jego klienta.

Mit #3 Do psychoterapeutów chodzą tylko osoby z poważnymi zaburzeniami

Nie tylko! Osoby cierpiące na poważne zaburzenia oczywiście są objęte pomocą psychoterapeutyczną, ale psychoterapia skierowana jest także do „zwykłych” ludzi, którzy potrzebują zmiany w swoim życiu. Nie ze wszystkimi problemami można się samodzielnie uporać. Jeśli przecieka kran, wzywamy hydraulika, jeśli złamiemy nogę, szukamy pomocy chirurga. Problemy natury psychicznej nie są żadnym wyjątkiem.


Te i podobne mity są powodem dla których ludzie nie korzystają z profesjonalnej pomocy. Aby pomóc w odczarowaniu wizerunku psychoterapii powstał projekt Odczarowana Kozetka finansowany ze środków szwajcarskich. Jego celem jest edukacja konsumencka na temat psychoterapii i praw jej klienta. Zapraszamy na stronę www.odczarowanakozetka.pl i na spotkania otwarte z psychoterapeutami.

Autor: Paweł Strojny

Gabinet Psychologiczny "RAZEM" popiera projekt "Odczarowana Kozetka" realizowany przez Fundację badawczo-edukacyjną UBIK we współpracy z Kołem Naukowym Studentów Psychologii UJ. Zachęcamy do lektury treści przedstawionych na stronie http://www.odczarowanakozetka.pl, gdzie można zapoznać się z rzetelną i aktualną wiedzą na temat psychoterapii.

Katarzyna Kordulewska - psycholog, psychoterapeuta

Leave Comments