By Anna Lewalska on poniedziałek, 12 maj 2014
Category: Szczęście w życiu. Kryzys życiowy

Pozytywnie o konflikcie... Notatki mediatora

"Co mówią nam konflikty? Co daje nam ich rozwiązywanie?"

Niejednokrotnie dostarczają trudnych emocji, wyprowadzają z równowagi, niszczą relacje. Są jednak nieodłącznym elementem naszego życia i towarzyszą nam na każdym jego etapie. Obecne z nami od najmłodszych lat – w relacji z rodzicami, rodzeństwem, sąsiadami, współpracownikami, a wreszcie z partnerami życiowymi i własnymi dziećmi. 


Konflikty! Mimo negatywnych skojarzeń, jakie ze sobą niosą, warto spojrzeć na konflikty przychylniejszym okiem i dostrzec to, co ze sobą wnoszą pozytywnego.

W każdej relacji doświadczamy nowych wyzwań i sytuacji, które niekiedy bywają trudne i dostarczają niedogodności, niektóre z nich przeradzają się w konflikt. O konflikcie mówimy wtedy, gdy nasze potrzeby i interesy różnią się lub są sprzeczne z potrzebami i interesami drugiej osoby.

Kiedy nie potrafimy się komunikować lub kontakt jest utrudniony ze względu na silne emocje, upieranie się przy swoim zdaniu, niechęć do słuchania i mówienia o naszych oczekiwaniach, o tym, co dla nas trudne.

Konflikty same w sobie nie są niczym złym, są informacją o naszych potrzebach, niezaspokojonych pragnieniach, odkrywają dyskomfort związany z sytuacją lub/i relacją, w której tkwimy. Konflikty wymuszają nazwanie tego, co nas boli, uwiera, z czym się być może nie zgadzamy.

Istotniejsze jednak od faktu, że konflikty nam towarzyszą, jest to, jak sobie z nim radzimy. Czy wykorzystujemy je jako szanse? Czy też pozwalamy im rosnąć w siłę i niszczyć związki, które tworzymy?

Konflikt to dla każdej relacji sprawdzian, w którym tkwi wielki potencjał zmiany i rozwoju. Poradzenie sobie z nim to ważna lekcja i duże korzyści dla nas samych, jak i dla relacji.

Konstruktywne rozwiązywanie sporu bowiem poprawia nasze kompetencje komunikacyjne, uczy argumentowania, nazywania swoich emocji, oczekiwań i potrzeb. Rozwiązanie konfliktu daje nam poczucie większej siły i sprawczości, pozytywnie wpływa na naszą samoocenę. Zaangażowanie w konstruktywne szukanie rozwiązań poprawia umiejętności słuchania, widzenia racji drugiej osoby, dostrzeżenia jej interesów i priorytetów. Wreszcie wpływa na kreatywność i poszerza horyzonty.

Szukanie porozumienia – mówienie i słuchanie siebie nawzajem daje nam możliwość głębszego poznania, dostarczenia sobie informacji, o tym, co dla nas ważne, zobaczenia tego, co między nami wspólne, ale również dostrzeżenia różnic i zobaczenia w nich wartości.

Wspólne wypracowywanie rozwiązań w trudnej, problemowej sytuacji pogłębia relacje, rozwija je, uczy współpracy, zaufania i szacunku. Daje siłę i świadomość, że z kolejnym wyzwaniem również jesteśmy w stanie sobie poradzić.

Warunkiem dostrzeżenia w konflikcie szansy na nową jakość w związku jest gotowość i zaangażowanie stron będących uczestnikami sporu.

Zapraszam do dzielenia się tym, jakie są Wasze doświadczenia w tym obszarze?

Anna Lewalska, mediator

Mediacje to jeden ze sposobów rozwiązywania konfliktów, który odbywa się w obecności osoby trzeciej – mediatora. Celem mediacji jest wypracowanie porozumienia, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron sporu. Więcej na ten temat w dziale Mediacje.

Leave Comments