By Katarzyna Mianowska on poniedziałek, 07 marzec 2016
Category: Emocje

Jak radzić sobie ze stresem - część I


Stres

Pojęcie stresu jest nam bardzo dobrze znane. Zazwyczaj towarzyszy nam stale, ale są sytuacje, w których jego poziom niezmiernie wzrasta – np. przed ważnym życiowym wydarzeniem, w obliczu trudnej dla nas sytuacji, lub gdy mamy poczucie, że musimy spełniać oczekiwania związane z konkretnym okresem w ciągu roku np.  w trakcie przygotowań do Świąt.

Czym stres jest?

Stres (ang. stress) jest to zespół powiązanych procesów w organizmie i systemie nerwowym, stanowią one ogólną reakcje osoby na działanie bodźców lub sytuacji niezwykłych, trudnych, zakłócających, zagrażających, przykrych lub szkodliwych, zwanych stresorami.

Można wyróżnić pięć głównych rodzajów sytuacji trudnych:

JAK REAGUJEMY NA STRES

Reakcje fizjologiczne:
Wzrost aktywności systemu nerwowego, zwiększony poziom adrenaliny (lub nor-adrenaliny) we krwi, co powoduje palpitacje serca, wzrost ciśnienia; bóle głowy, pleców, żołądka.
Reakcje psychologiczne:
Lęk, stany depresyjne, smutek, irytacja, rozczarowanie życiem i sobą.
Zmiany w zachowaniu:
Objadanie się, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, obgryzanie paznokci, zaburzenia snu, łatwe wpadanie w gniew, unikanie kontaktów z ludźmi.
Zmiany w myśleniu:
Trudności z koncentracją, zapominanie, negatywne myślenie.

Niezwykle ważne jest poznanie naszych indywidualnych reakcji na sytuacje stresujące. Pozwoli nam to bowiem na natychmiastowe zadziałanie, zanim poziom stresu dojdzie do poziomu, który przerośnie nasze możliwości poradzenia sobie z nim.

Może nam w tym pomóc ćwiczenie:

W oparciu o powyższe informacje spróbuj określić swoje indywidualne reakcje na stres. Odpowiedz na kilka pytań:

Jeśli masz trudności z przypomnieniem sobie takich sytuacji, spróbuj poobserwować siebie w nadchodzącym tygodniu.
Im bardziej jesteśmy świadomi tego, które sytuacje są dla nas trudne i jak na nie reagujemy, łatwiej jest nam przejąć kontrolę nad swoim zachowaniem i dostosować działanie do naszych możliwości.
 
Niniejszy artykuł jest pierwszym z trzech dotyczących stresu. W kolejnym przedstawiam "Jak radzić sobie ze stresem - część II" najbardziej powszechne style radzenia sobie ze stresem, a w ostatnim techniki radzenia sobie ze stresem.


Katarzyna Mianowska - psycholog, psychoterapeuta

Leave Comments