"Jak sprawnie podejmować decyzje?"
Podejmowanie decyzji to proces, który wielu osobom sprawia trudność. Stają one przed dylematami, co wybrać, do ostatniej chwili wahają się między opcjami i możliwościami.
W tym artykule chcę przedstawić, jak usprawnić i wspomóc proces podejmowania decyzji, tak aby nie pochłaniał on więcej energii niż jest to konieczne.
Z mojej wieloletniej praktyki psychologa-psychoterapeuty dorosłych i młodzieży wynika spostrzeżenie, że brak umiejętności podejmowania decyzji może mieć duży wpływ na nasze dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie.
Może on powodować pogorszenie naszego stanu emocjonalnego, a także obniżenie samooceny i w efekcie myślenie o sobie w kategoriach negatywnych. Bywa też, że takie ciągłe bycie w stanie „zawieszenia” powoduje wystawienie się na dezaprobatę i brak zrozumienia ze strony otoczenia.
- „Ja to nigdy nie mogę się zdecydować”
- „Sam nie wiem czego chcę”
- „Brakuje mi siły by się zdecydować”
- „Nie wiem co mam zrobić”
- „Pewnie się ze mnie śmieją, że nie mogę się zdecydować”
Czy któraś z tych myśli jest Ci znajoma?
Czy to oznacza, że za każdym razem taka osoba powinna skorzystać z pomocy psychologa? Na szczęście nie! Do gabinetu psychologicznego zgłaszają się osoby, które obok kłopotów z podejmowaniem decyzji, doświadczają zazwyczaj bardziej uogólnionego poczucia nieradzenia sobie z emocjami, przytłoczenia w życiu oraz trudności w relacjach z innymi ludźmi.
By móc iść w życiu „do przodu” warto jednak zmierzyć się z trudnościami w zakresie podejmowania decyzji. Poniżej zamieszczam kilka wskazówek, jak pomóc sobie w sprawnym podejmowaniu decyzji. Oto one:
1. Ufaj sobie, swoim uczuciom i swojej intuicji
Często nasze pierwsze wrażenie, pierwszy „błysk” w związku z jakiś tematem są słuszne i w efekcie na koniec, gdy decyzja jest już podjęta, uświadamiamy sobie, że tak naprawdę od samego początku wiedzieliśmy, że tak właśnie zrobimy. Dopiero w efekcie dalszego szczegółowego roztrząsania za i przeciw tracimy kontakt z naszą wewnętrzną mądrością.
Warto spróbować już na start się zatrzymać i zadać sobie pytanie „W jakim kierunku popychają mnie moje uczucia i wrażenia związane z rozpatrywanym tematem?”.
Jeżeli zupełnie nie znasz się na przedmiocie decyzji, skorzystaj ze statystyk, opinii specjalistów, czy też przyjaciół, którym ufasz lub zdania większej ilości osób.
2. Zastanów się, co jest sednem Twoich wątpliwości i odpowiedz sobie na pytanie, co jest najważniejsze
Często prawdziwy powód, aby podjąć taką a nie inną decyzję jest tylko jeden. Wydaje się, że jest mnóstwo za i przeciw, aby się zdecydować na coś, ale po bliższym przyjrzeniu się tematowi, okazuje się, że stoi za nią realizacja określonej potrzeby. Warto zatem poszukać odpowiedzi na pytanie – „Jaki jest ten najistotniejszy powód, aby podjąć taką a nie inną decyzję?”.
3. I wreszcie najważniejsze - po podjęciu decyzji nie roztrząsaj jej ani chwili dłużej
Ponowne rozważania będą tylko zużywać Twoją energię i pozbawiać Ci radości życia. Uznaj proces decyzyjny za zamknięty, ciesz się z jego efektów i zajmij się innymi swoimi sprawami.
Powyższe wskazówki nie wyczerpują wszystkich możliwości. Zachęcam do dzielenia się sposobami, które pomagają Wam sprawnie podejmować decyzje.
A tymczasem przed nami dobry czas na ćwiczenie dokonywania wyborów, czyli decyzje związane z zakupem prezentów pod choinkę.
Pomyślcie co Wam intuicja podpowiada, rozważcie za i przeciw, kupcie lub wykonajcie to i zapomnijcie o tych wszystkich innych alternatywnych pomysłach na prezent. Przecież ten Wasz jest najlepszy, bo jest wybrany od serca i aby sprawić przyjemność bliskim.
Katarzyna Kordulewska, psycholog, psychoterapeuta