Na czym polega terapia rodzin?
Terapia rodzinna odbywa się w obecności członków rodziny zamieszkujących wspólnie. Na pierwszej sesji – konsultacyjnej, terapeuta zapoznaje się z rodziną jako całością. Tutaj ustalamy motywację osób do podjęcia terapii oraz jak każda osoba ocenia problem w rodzinie
Zatem każdy z członków rodziny ma szansę wypowiedzenia się w bezpiecznej atmosferze (przy wsparciu terapeuty). Nie chodzi tutaj o to, by znaleźć „winnego”, tylko wskazać jak relacje w rodzinie i funkcjonowanie każdego z członków rodziny wpływa na funkcjonowanie całego systemu.
Wspólnie odnajdujemy mechanizmy funkcjonowania rodziny, oczekiwania i potrzeby każdego z osobna oraz rodziny jako całości. Uważam, że to co reprezentujemy sobą na zewnątrz jest poniekąd efektem relacji zachodzących w rodzinie. Każdy z członków rodziny jest ważny, każdy ma w niej swoją rolę i jest niezastąpiony.
W momencie kiedy ktoś z jakiegoś powodu przestaje pełnić dotychczasową rolę, wchodzi w zupełnie inną, cała rodzina musi na nowo się „ułożyć” i przeobrazić, by ta nowa część nadal pasowała i mogła spełniać swoją funkcję (głównie mam tutaj na myśli dorastające dzieci).
W moim rozumieniu rodzina ma być oazą, do której chętnie się wraca, w której jest bezpiecznie i można uczyć się realizować potrzeby bliskości i więzi. W tym próbuję towarzyszyć swoim pacjentom, a moim pacjentem w terapii rodziny jest właśnie RODZINA jako system.
Iwona Dudzińska - psycholog, psychoterapeuta rodzinny i dziecięcy