1. Kim jest seksuolog?

Seksuologiem może być lekarz, psycholog lub psychoterapeuta, który ukończył specjalizację z zakresu seksuologii.

  1. Czym się różni seksuolog lekarz od seksuologa, który jest psychologiem/psychoterapeutą?

Seksuolog psycholog/psychoterapeuta ukończył studia psychologiczne oraz szkolenie psychoterapeutyczne. Zajmuje się trudnościami na tle seksualnym wynikających z przyczyn psychologicznych takich jak np. lęk przed współżyciem, problemy z akceptacją ciała, kryzys w związku.

 

Seksuolog – lekarz najpierw ukończył inną specjalizację (np. psychiatrię, ginekologię, neurologię itd.), a następnie uzupełnił swoje wykształcenie o specjalizację z seksuologii. Jako lekarz może przeprowadzać badanie pacjenta, zlecać badania oraz wystawiać recepty i zwolnienia lekarskie. Zajmuje się głównie diagnostyką i leczeniem problemów seksualnych wynikających z przyczyn zdrowotnych np. przedwczesny wytrysk, problemy z erekcją, ból przy stosunku.

  1. Kiedy udać się na konsultacje do seksuologa?

Konsultację u seksuologa może odbyć każdy. Wskazaniem do wizyty u specjalisty są:

  • wszelkie wątpliwości i obawy dotyczące seksualności np. niskie libido, problemy
    z erekcją lub przedwczesnym wytryskiem, ból podczas stosunku, lęk przed współżyciem, nietypowe upodobania seksualne,
  • poszukiwanie wiedzy na temat seksualności,
  • ciekawość i chęć lepszego poznania i zrozumienia własnej seksualności.

Z wizyty u seksuologa mogą skorzystać także pary, które przeżywają kryzys w związku związany z seksualnością lub chciałyby lepiej poznać i zrozumieć swoje wzajemne potrzeby
w tym obszarze.

  1. Jestem rodzicem – czy mogę przyjść na konsultację seksuologiczną w sprawie dziecka/nastolatka?

 Tak. Prowadzimy konsultacje seksuologiczne dla rodziców. Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące seksualności Twojego dziecka, seksuolog odpowie na Twoje obawy i wskaże możliwe rozwiązania.

  1. Jestem osobą LGBT+ czy mogę skorzystać z konsultacji u seksuologa?

 Seksuolodzy pracujący w naszym gabinecie są przyjaźni społeczności LGBT+. Jak najbardziej możesz skorzystać z konsultacji seksuologicznej indywidualnie lub z partnerem/partnerką.

  1. Jak się przygotować do wizyty u seksuologa?

Wizyta u seksuologa niewiele różni się od wizyty u lekarza. Przed wizytą warto zastanowić się, co jest naszym problemem lub czego chcielibyśmy się dowiedzieć.

  1. Jak wygląda wizyta u seksuologa?

W trakcie konsultacji seksuolog przeprowadza wywiad i zadaje pytania, które pozwolą mu lepiej poznać sytuację pacjenta.  Seksuolog, który jest psychologiem/psychoterapeutą nie wykonuje badań fizykalnych (nie dotyka pacjenta), nie wystawia recept oraz zwolnień lekarskich. Może jednak zaproponować dodatkową wizytę u innego specjalisty
np. ginekologa, urologa, endokrynologa.

  1. O co będzie pytał seksuolog w czasie pierwszej wizyty?

 Pierwsze spotkania to rozmowa, inaczej wywiad seksuologiczny. Pozwala on seksuologowi lepiej poznać sytuacje pacjenta i zaproponować możliwe rozwiązania.

Wywiad seksuologiczny składa się z trzech części: psychospołecznej, seksuologicznej
i medycznej. Na początku rozmowy seksuolog zapyta Cię więc o rodzinę, wykształcenie, pracę i obecne, codzienne życie. Następnie poruszone zostaną kwestie związane z seksualnością takie jak: okres dojrzewania, stosunek do masturbacji i pornografii, inicjacja seksualna (pierwszy seks), dawne i obecne związki oraz aktywność seksualną. Rozmowa w części medycznej będzie dotyczyć Twojego stanu zdrowia.

  1. Czy seksuolog będzie mnie badał/dotykał? Czy będę musiał/a się rozebrać w czasie wizyty?

Seksuolog, który jest psychologiem/psychoterapeutą nie wykonuje badań fizykalnych (nie dotyka pacjenta). Może jednak zaproponować dodatkową wizytę u lekarza.
Seksuolog, który jest lekarzem (np. urologiem lub ginekologiem) może w trakcie wizyty przeprowadzić badanie lekarskie.

  1. Wstydzę się rozmawiać o seksualności. Boję się, że seksuolog mnie oceni, skrytykuje lub wyśmieje.

Seksuolog rozumie, że opowiadanie o seksualności i intymnych trudnościach może być niekomfortowe i budzić wiele emocji. W trakcie wizyty seksuolog weźmie pod uwagę to jak się czujesz i postara się by rozmowa odbyła się w przyjaznej, bezpiecznej atmosferze. Jeśli mimo to, w trakcie wizyty poczujesz się gorzej lub np. nie będziesz chciał/a odpowiedzieć na jakieś pytanie – powiedz o tym specjaliście.

 

 Ile trwa konsultacja seksuologiczna?

Konsultacja seksuologiczna trwa 50 minut.

 
Cennik: Konsultacja seksuologiczna indywidualna 160 zł, dla par i małżeństw 200 zł. Sprawdź aktualny cennik usług seksuologicznych.

Rejestracja - Gabinet Psychologiczny “RAZEM”

Fields marked with * are required

Umów się na wizytę poprzez poniższy formularz lub telefonicznie: ☎ +48 668 543 768

lub zarezerwuj wizytę wybierając psychologa i rodzaj usługi:

Do góry