Terapia par i małżeństw
Kryzysy zdarzają się w każdym związku. Niekiedy ich nasilenie jest tak duże, że oboje partnerzy cierpią coraz bardziej i mają wrażenie, że każda próba poprawy relacji jest albo chwilowa, albo powoduje, że jest gorzej. Oboje czują, że potrzebują pomocy w poszukiwaniu konstruktywnych dla nich rozwiązań. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być wsparcie ze strony psychologa – psychoterapeuty podczas terapii par i małżeństw.
- bariery komunikacyjne i emocjonalne między partnerami;
- poczucie braku zrozumienia siebie nawzajem;
- poczucie niemożności realizacji swoich potrzeb w związku przez jednego lub oboje partnerów;
- oddalenie się od siebie, osłabienie więzi emocjonalnej;
- zdrada jednego z partnerów, także psychiczna;
- znaczna zmiana w życiu rodziny np. urodzenie dziecka, utrata pracy.
Jak pomagamy parom
Spotkania terapeutyczne odbywają się raz w tygodniu (50 min.). Pierwsze sesje (1-3) służą poznaniu rodzaju trudności, którego doświadcza para, zapoznaniu się z dynamiką sposobu kontaktowania się w związku oraz wypracowaniu celów, które partnerzy chcą uzyskać dzięki pracy z psychologiem. Kolejne sesje to praca zasadnicza nad poprawą komunikacji między obojgiem oraz lepszym zrozumieniem dotychczasowego funkcjonowania partnerów w związku.
Rejestracja - Gabinet Psychologiczny “RAZEM”
Często terapia pary może być wsparta poprzez psychoterapię indywidualną obojga albo jednego z partnerów lub tez całej rodziny. Więcej na ten temat w działach: Pomoc psychologiczna i psychoterapia oraz Terapia rodzinna.
Gdy głównym problemem w parze jest konflikt i trudność ze znalezieniem porozumienia pomocne mogą być mediacje. Ich celem jest wypracowanie rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron sporu.