Psychoterapia par LGBT+
Chcemy być kochani, budować wspólne życie, doświadczać bliskości, dzielić życiowe troski i trudności z drugą osobą. Płeć osób, które się kochają nie ma tu żadnego znaczenia. Niestety w oczach polskiego prawa i części społeczeństwa para niehetero nie jest traktowana jako realny, pełnoprawny związek. Tymczasem jest on równie wartościowy i godny wsparcia. Czy to związek lesbijski, gejowski, czy też taki, w którym jedna z osób lub obie są trans lub biseksualne - miłość jest tak różnorodna, jak różnorodni potrafią być ludzie.
Związki funkcjonujące poza heteronormą z jednej strony są nadal związkami dwojga ludzi, jednak bywa, że ich dynamika może się różnić. Mogą pojawiać się napięcia i stresy związane bezpośrednio lub pośrednio z faktu, że związek budują dwie kobiety, dwóch mężczyzn lub osoba bi czy osoba trans.
Takie związki często nie otrzymują tyle samo wsparcia od bliskich i społeczeństwa, co małżeństwa oraz pary heteroseksualne. Niejednokrotnie czują, że aby się chronić przed napiętnowaniem muszą żyć w ukryciu. Nie czują się w pełni swobodnie w okazywaniu sobie uczuć publicznie czy też we własnych rodzinach pochodzenia lub wśród znajomych.
A jednocześnie zdarza się, że w związku dzieje się coś niedobrego, partnerzy/partnerki się od siebie odsuwają, jest więcej, napięć kłótni lub trudno się porozumieć. To co kiedyś było wielkim uczuciem, teraz przynosi dużo bólu. Dobre chwile są coraz rzadsze, a te ciężkie coraz częstsze. Próby porozumienia wydają się nie przynosić żadnych długotrwałych efektów. Warto wtedy zastanowić się nad sięgnięciem po pomoc do specjalistów.
Terapia par LGBT+ jest formą pomocy psychologicznej związkom, w których powtarzają się trudne sytuacje, powodujące cierpienie obu osób, a inne formy poradzenia sobie zawodzą. Głównym celem spotkań jest odkrycie przyczyn problemów pary, a później wspólne wypracowanie sposobów odbudowy porozumienia, zaufania i bliskości.
Terapia par polecana jest osobom, które doświadczają w związku:
- częstych i/lub raniących kłótni i długotrwałych konfliktów;
- braku poczucia zrozumienia i wsparcia od partnera/partnerki;
- jedna z osób jest ujawniona, a druga się ukrywa, co powoduje napięcia w parze;
- poczucia samotności i oddalenia od siebie;
- barier emocjonalnych i komunikacyjnych z partnerką/partnerem;
- zdrady jednej z osób, również zdrady psychicznej;
- jedna z osób w parze cierpi na depresję, zaburzenia lękowe, nerwice lub inne zaburzenia, a druga osoba nie wie jak sobie z tym radzić.
Zapraszamy pary LGBT+ na spotkanie z jednym z naszych psychologów - psychoterapeutów.
Jeśli czujesz, że jest Ci potrzebujesz indywidualnej pomocy psychologicznej, nasz psycholog na Ursynowie pomoże Ci zmierzyć się z Twoimi problemami!