Psychoterapia jest oddziaływaniem leczniczym przy zastosowaniu metod psychologicznych. Jej celem jest poprawa funkcjonowania psychicznego oraz przystosowania społecznego pacjenta. Ma ona zastosowanie w przypadku szerokiego spektrum zaburzeń i trudności. Można wśród nich między innymi wymienić takie jak:
- depresja,
- nerwica i lęk,
- syndrom DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików),
- trudności i kryzysy emocjonalne,
- brak motywacji do działania,
- poczucie utraty sensu życia,
- nieradzenie sobie z własnymi zachowaniami agresywnymi,
- niska samoocena,
- strata i żałoba,
- nieradzenie sobie ze stresem,
- niepewność co do wyborów zawodowych,
- problemy w kontaktach z innymi ludźmi (z partnerem, rodzicami, dziećmi, rówieśnikami, współpracownikami),
- zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia, otyłość),
- dolegliwości somatyczne o podłożu psychogennym.
Psychoterapia jest wspólną wędrówką pacjenta i psychoterapeuty. Pomocna w zrozumieniu istoty psychoterapii może być metafora samochodu. Osoba potrzebująca pomocy i terapeuta razem wsiadają do pojazdu, z tym, że kierowcą jest pacjent. Terapeuta towarzyszy mu w podróży w nieznane, nieuświadamiane obszary. Pomaga mu zbliżać się do tego co trudne i bolesne po to, by pacjent miał szansę się z tym zmierzyć. Często są to trudne emocje i niełatwe wspomnienia z przeszłości.
Po co to wszystko? Po to, aby człowiek uzyskał dostęp do tego, co w nim mocne, twórcze i zdrowe. Po to, by przejął stery w swoim życiu, by emocje nim nie rządziły, lecz mógł kierować sam sobą. Najpierw trzeba zobaczyć i przeżyć, to co nami szarpie, rządzi, aby przejąć nad tym świadomą kontrolę, a następnie móc sięgnąć do swoich zasobów i możliwości. Psychoterapia pozwala również poznać samego siebie, pozwala stać się tym, kim się naprawdę jest. Umożliwia wyrwanie się z utartych ograniczających schematów. Dzięki emocjonalnemu przeżyciu możliwa jest zmiana. Możliwe jest, by poczuć się lepiej i pewniej, by zacząć realizować swój potencjał i doświadczać w życiu więcej radości.
Pacjent i psychoterapeuta razem pracują nad poprawą jakości życia pacjenta. Jest ona wynikiem wspólnego ich działania. Psychoterapeuta angażuje swoją wiedzę i doświadczenie w proces terapii, a jednocześnie wiele zależy od pacjenta, jego gotowości i determinacji do zmiany.
Czasem wystarcza kilka spotkań z psychologiem, czasem potrzeba kilku miesięcy, czy nawet lat. Bywa też, że trudny problem, znajduje bardzo szybkie rozwiązanie.
Psychoterapia dorosłych i młodzieży to jedna z domen Gabinetu Psychologicznego RAZEM. Więcej informacji na temat oferowanej przez nas pomocy psychologicznej i psychoterapii w dziale Pomoc Psychologiczna.
Dla par doświadczających problemów w związku z pomocą może przyjść psychoterapia par i małżeńska. Przeczytaj więcej na temat naszej oferty w zakładce Terapia par i małżeństw.