Poradnictwo okołorozwodowe, okołorozstaniowe to forma pomocy psychologicznej, która obejmuje:
👉 spotkania dla par, które mierzą się z decyzją o rozwodzie – czy rozwód to jedyne i najlepsze rozwiązanie, czy podjąć próbę ratowania małżeństwa;
👉 wsparcie dla par oraz osób indywidualnych – jak rozwieść się z szacunkiem dla siebie i dla innych;
👉 wsparcie psychologiczne w radzeniu sobie z trudnymi emocjami pojawiającymi się w trakcie rozwodu, jak również pomoc w zmierzeniu się z pojawiającymi się trudnościami tuż po nim;
👉 konsultacje psychologiczne dla rodziców – jak i kiedy powiedzieć dziecku o rozwodzie, co robić a czego unikać w tej sytuacji.
Rozwód, rozstanie a dzieci i rodzice. Komunikacja z dzieckiem w sytuacji rozstania i rozwodu
Rozwód i rozstanie to trudny czas dla wszystkich członków rodziny, szczególnie dla dzieci. Sytuacja rozpadu rodziny wywołuje wiele skrajnych emocji u każdego jej członka. O ile dorosłym łatwiej sobie przez nią przejść, dzieci często przeżywają ją jako rozpad własnego, bezpiecznego świata, a z tym nam dorosłym nie jest już tak łatwo sobie poradzić, wywołuje to w nas poczucie lęku i bezradności. A jednak na nas, rodzicach i opiekunach, spoczywa odpowiedzialność za wsparcie naszych dzieci w tym trudnym doświadczeniu.
Rozwód jest bardzo trudnym doświadczeniem dla dzieci. Aby mogły przejść przez tą sytuację możliwie jak najłagodniej, warto by rodzice wiedzieli, jak im pomóc, jak zadbać o swoje własne potrzeby, jak i o dzieci. Warto również dowiedzieć się, jak rozmawiać z dzieckiem o jego uczuciach związanych z rozwodem i o samej sytuacji rozstania. Jakich użyć słów?
Te i inne umiejętności pomożemy rozwinąć Ci podczas indywidualnych warsztatów.
Warsztaty mają ma formę cyklicznych spotkań z rodzicami / rodzicem i odbywają się raz w tygodniu oraz trwają 50 minut. Obejmują one zdobywanie wiedzy oraz umiejętności w zakresie kompetencji rodzicielskich, dopasowane są do indywidualnych potrzeb rodziny. Ilość zajęć jest ustalana indywidualnie, jeden cykl trwa przeciętnie 4-10 spotkań.
Indywidualne spotkania z psychoterapeutą dla par oraz pojedynczych osób w sytuacji rozwodu
Również dorośli mogą potrzebować wsparcia psychicznego w tak trudnej sytuacji jaką jest zakończenie związku. Tak jak w samolocie, gdzie trzeba najpierw pomóc sobie i zaleca się najpierw sobie założyć maskę tlenową, żeby następnie móc pomóc swoim bliskim. Dlatego tak ważne jest nauczyć się przeżywać w bezpieczny i nieraniący innych sposób wszystkie te emocje, które są nieodłącznym elementem procesu rozstania i związanym z nim zmian w rodzinie. Od wściekłości do bezradności, poprzez zranienia, smutek i żal.
Jak znaleźć w sobie siłę, aby się odnaleźć w tym trudnym doświadczeniu? Psycholog-psychoterapeuta może pomóc bezpiecznie przejść przez ten niełatwy czas.
Co zyskasz uczestnicząc w warsztatach lub indywidualnych konsultacjach z psychologiem:
👉 poznasz lepiej potrzeby dziecka w sytuacji konfliktu rodziców, dzięki czemu będzie ci łatwiej je zrozumieć i pomóc mu;
👉 nauczysz się jak rozmawiać z dzieckiem w sytuacji rozstania, konfliktu, rozwodu;
👉 dowiesz się, jak powiedzieć dziecku o rozstaniu, jak mu wytłumaczyć z czym rozstanie będzie wiązało się dla niego, na co zwrócić uwagę, co mówić a czego lepiej unikać, jak odpowiadać dziecku na szereg trudnych pytań na co dzień;
👉 poznasz znaczenie dbania o potrzeby własne, nauczysz się jak to robić;
👉 dowiesz się w jaki sposób radzić sobie z trudnymi emocjami.
Polecamy również lekturę artykułu na naszym Blogu Psychologicznym "Rozwód oczami dziecka"