Blog

Blog psychologów z Gabinetu RAZEM (Warszawa-Ursynów). Piszemy o lęku, pracoholizmie, stresie, problemach par, dzieci i młodzieży. Zasubskrybuj nasz blog psychologiczny, komentuj wpisy, dziękujemy Ci za czas i uwagę.
Rozmiar czcionki: +
4 minutes reading time (736 words)

Jak radzić sobie ze stresem - część III

Jak pozozbyć się stresu

Techniki radzenia sobie ze stresem  

Niezwykle ważne jest abyś zdał sobie sprawę, że jesteś odpowiedzialny za swój własny poziom stresu. Bardzo często jest on związany ze sposobem, w jaki myślisz o świecie. Naucz się kontrolować poziom stresu - zwiększać go, gdy potrzebujesz pobudzenia i obniżać, gdy czujesz się przytłoczony nim.

Co można zrobić?

Techniki relaksacyjne
Stan relaksacji zwykle wywołuje się przez koncentrację na powtarzającym się zachowaniu - np. oddechu, bodźcu - np. płomieniu świecy, bądź słowie – mantrze, można stosować także relaksację neuromięśniową polegającą na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni.

Najprostsze ćwiczenia relaksacyjne:

1. Połóż się na plecach w cichym, słabo oświetlonym pokoju i zamknij oczy:

  • przez 5 minut wyobrażaj sobie piękne widoki, kolory
  • licz od 20 w dół wymawiając cicho liczby w czasie wydechu
  • połóż rękę na górnej części brzucha, tam gdzie znajduje się przepona. Powoli nabieraj i wypuszczaj powietrze. Brzuch powinien powiększać się podczas wdechu i kurczyć się podczas wydechu. Spróbuj odnaleźć odczucie tego ruchu.

2. Usiądź lub połóż się wygodnie, rozluźnij barki i włącz kasetę lub płytę z ulubioną muzyką. Potwierdzono badaniami, że zwłaszcza muzyka klasyczna potrafi skutecznie ukoić nerwy i rozładować stres, ale ty wybierz rodzaj muzyki, który najbardziej ci odpowiada. Skoncentruj się na głębokim i powolnym oddychaniu.

Masaż jest skutecznym sposobem na redukowanie stresu. Pomaga uśmierzyć bóle mięśniowe, poprawia krążenie krwi, daje odczucie spokoju. Ważne są warunki, w jakich jest wykonywany. Efekt masowania wzmagają olejki eteryczne.

Aktywność fizyczna pomaga w rozładowaniu napięcia emocjonalnego, ponieważ energia organizmu koncentruje się na intensywnej pracy mięśni, a nie na lękach. Często jest formą odreagowania. Ludzie regularnie uprawiający ćwiczenia fizyczne są o 55% mniej narażeni na działanie stresu.
Ćwiczenia powinny być dobierane ze względu na nasz aktualny stan zdrowia i wydolność organizmu.

  • Najprostszą formą ćwiczeń, niezależną od wieku i poziomu naszej ogólnej sprawności są spacery. Stosowane regularnie poprawiają pracę serca, podnoszą poziom wytrzymałości.
  • Doskonałą formą ćwiczeń jest pływanie. Ostatnio popularny stał się aqua aerobik. Nie obciążając kręgosłupa i stawów możesz wzmacniać mięśnie. Przebywanie w wodzie o odpowiedniej temperaturze daje poczucie odprężenia. Dodatkową zaletą jest wyregulowanie tempa i głębokości oddechu.
  • Aerobik, ćwiczenia na stepie, taniec poprawiają pracę serca i płuc. Ćwicząc w rytm muzyki masz okazję odreagować stres, wyzwolić emocje.
  • Tai chi rozwija koordynację ruchową, pozwala odnaleźć wewnętrzny spokój, reguluje oddech. Zastosowanie muzyki o spokojnym charakterze obniża ciśnienie krwi, zwalnia tętno, odpręża psychicznie.

Przy radzeniu sobie ze stresem najlepsza i najskuteczniejsza jest profilaktyka.

Najczęściej zalecane metody radzenia sobie z trudnymi sytuacjami:

  • Utrzymuj kontakt z naturą - pachnący świeżością las i śpiew ptaków może dostarczyć ci energii, której nie mają w sobie betonowe osiedla
  • Miej czas właśnie dla siebie - zrób sobie przyjemność - tak jak lubisz. Wyłącz telefon, usiądź wygodnie w fotelu lub idź na spacer
  • Porozmawiaj z kimś kto naprawdę ma ochotę cię wysłuchać - nie udawaj kogoś, kto nie może się mylić ani okazywać słabości. Pozwól sobie pomóc.
  • Stosuj techniki relaksacyjne - może to być joga, medytacja czy proste kontrolowanie oddechu. Sprawią, że poczujesz się wyciszony i spokojny ( ale musisz być systematyczny)
  • Uprawiaj sport - ćwiczenia fizyczne są niewątpliwie lepszym sposobem na okiełznanie stresu niż obsesyjne myślenie o tym co może się wydarzyć i zamartwianie się
  • Zdrowo się odżywiaj - pamiętaj, że istnieje związek między fizyczną i psychiczną stroną człowieka. Unikaj używek; papierosów, kawy, alkoholu. Przecież tylko w "zdrowym ciele - zdrowy duch"
  • Rozwijaj w sobie poczucie humoru - stare przysłowie mówi, że śmiech to zdrowie. Jest w tym dużo racji.
  • Naucz się lepiej gospodarować czasem - sporządzaj plan dnia, a nawet tygodnia, spis rzeczy, które masz do załatwienia bardzo pilnie i takich, które mogą jeszcze zaczekać. Zorganizuj dobrze miejsce pracy.
  • Stawiaj sobie realistyczne cele - ustal co chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Sporządź plan działań, ale nie bądź dla siebie zbyt wymagający.
  • Nie staraj się być perfekcjonistą - każdy popełnia błędy. Nie musisz wszystkiego robić bezbłędnie. Bądź dla siebie tolerancyjny.
  • Nie troszcz się o rzeczy na które nie masz wpływu - nie jesteś w stanie wpłynąć na pogodę, ani na zaprzestanie wojen na świecie. Pozwól by życie toczyło się samo, a ty koncentruj się tylko na tym nad czym masz władzę.

Zapraszam również do lektury poprzednich dwóch części cyklu "Jak radzić sobie ze stresem?". W pierwszym tekście z cyklu artykułów dotyczących stresu "Jak radzić sobie ze stresem - część I" pisałam o tym, czym jest stres, a w drugiej "Jak radzić sobie ze stresem - część II" na temat różnorodnych stylów radzenia sobie ze stresem.

Katarzyna Mianowska - psycholog, psychoterapeuta

11
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

Usłyszeć siebie. Notatki psychoterapeuty
Jak radzić sobie ze stresem - część II
 

Komentarze 3

Gość
Gość - Max w poniedziałek, 13 czerwiec 2016 14:38

To ja zdecydowanie wybieram masaż najlepiej w towarzystwie miłej osoby

To ja zdecydowanie wybieram masaż najlepiej w towarzystwie miłej osoby :D
Gość
Gość - ja w środa, 29 czerwiec 2016 10:23

Ja znam takiego p.Darka - masuje i relaksuje - bo to sie oczywiście łączy - masaz.warszawa.pl -no ale nie tylko masaże relaksacyjne robi....Polecam :-)

Ja znam takiego p.Darka - masuje i relaksuje - bo to sie oczywiście łączy - masaz.warszawa.pl -no ale nie tylko masaże relaksacyjne robi....Polecam :-)
Gość
Gość - RT w wtorek, 13 grudzień 2016 13:04

Powiem szczerze, że na mnie te wszystkie techniki relaksacyjne nie dzislają. Niestety nie radzę sobie w normalnych warunkach ze stresem. Muszę brać leki uspokajające - myślę, że warto o tym też napisać, że jest również ratunek dla takich osób jak ja w medycynie.

Powiem szczerze, że na mnie te wszystkie techniki relaksacyjne nie dzislają. Niestety nie radzę sobie w normalnych warunkach ze stresem. Muszę brać leki uspokajające - myślę, że warto o tym też napisać, że jest również ratunek dla takich osób jak ja w medycynie.
Gość
wtorek, 30 kwiecień 2024

Zdjęcie captcha

Do góry