Blog
Rozmawiać każdy może… cz. II
"Sztuka dobrej rozmowy. Wskazówki mediatora"
Za Nami cały zestaw wskazówek ("Najczęstsze błędy w komunikacji."), czego nie robić i jakich przyzwyczajeń w komunikacji unikać, pora na kilka zdań, na temat tego, na co warto zwrócić uwagę i które codzienne zachowania i zwyczaje wzmacniać.
Ile osób tyle różnych sposobów porozumiewania się, każda relacja to odmienne zwyczaje, żarty, dynamika i poziom formalizmu. W tej różnorodności jest jednak kilka ważnych i uniwersalnych zasad, o których warto pamiętać, żeby usprawniać i poprawiać jakość wzajemnej komunikacji, a przekaz uczynić bardziej przejrzystym.

Mów o faktach
W swoich wypowiedziach skup się na faktach. Jeśli coś „leży Ci na sercu,” mów o tym odwołując się do tego, co się wydarzyło, co Ci doskwiera. Zdanie „Ty zawsze się spóźniasz” zamienione na „po raz 3 w tym tygodniu przyszedłeś z pracy później” brzmi zupełnie inaczej.
Z reguły niewiele jest sytuacji, kiedy ktoś „zawsze”, albo „nigdy” tak postępuje. Mówiąc konkretnie o tym, co się wydarzyło zmniejszamy ryzyko wycofania i pozycji obronnej po drugiej stronie. Odnoszenie się do faktów jest szczególnie ważne wtedy, kiedy poziom emocji jest wysoki i łatwiej o uogólnienia, zarzuty, pretensje, od których już krok do konfliktu.
Oddziel osobę od problemu
Kłótnia i silne emocje z nią związane powodują, że zapominamy o tym, co jest sednem sprawy, a zamiast tego koncentrujemy się na atakach personalnych, wypominając drugiej osobie błędy i przewinienia dawno już przez nią zapomniane. Koncentracja na problemie, a nie osobie pozwala na szukanie rozwiązań oraz konstruktywne i zadaniowe podejście do przedmiotu sporu, a tym samym zmniejsza ryzyko eskalacji konfliktu.
Mów o sobie
Zamiast przypisywać partnerowi jego intencje, cel wypowiedzi czy działań – mów o sobie i swojej definicji sytuacji. „Denerwujesz mnie swoim ciągłym spóźnianiem” można zastąpić „jestem zdenerwowana, kiedy spóźniasz się na umówione spotkanie”. Werbalizuj to, co Ci przeszkadza i mów o tym, co czujesz w 1. osobie.
Zadawaj pytania/Parafrazuj
Pytaj, żeby lepiej zrozumieć. Zamiast domyślać się intencji rozmówcy, po prostu zapytaj go, co miał na myśli. Pytając o szczegóły i prosząc o wyjaśnienia okazujesz zainteresowanie, pokazujesz, że to, co mówi druga osoba jest dla Ciebie ważne, dzięki czemu wzmacniasz relację. Taka postawa pozwala też na lepsze zrozumienie, wyjaśnienie i doszczegółowienie wypowiedzi, co minimalizuje ryzyko niedomówień i potencjalnego sporu.
Formułuj prośby
Żądania zamień na prośby. Proś o to, czego potrzebujesz, co jest dla Ciebie ważne. Unikając jasnego komunikowania tego, czego chcesz pozbawiasz się możliwości otrzymania tego, czego pragniesz. Strategia czekania, aż inni domyślą się, o co Ci chodzi, bo przecież „powinni wiedzieć” bywa nieskuteczna i wywołuje frustrację po obu stronach relacji.
Dostosuj język do odbiorcy
Nasz sposób komunikowania się, ekspresja, język ciała bywają różne w różnych sytuacjach. Inaczej zachowujemy się w pracy, w domu, w kolejce do lekarza, a jeszcze inaczej w pubie ze znajomymi. Są sytuacje, kiedy jesteśmy bardziej formalni, a kiedy indziej możemy pozwolić sobie na dużą dawkę luzu. Pamiętajmy jednak, żeby odróżniać te dwie rzeczywistości.
Na urodzinach u dziadków zrezygnuj z języka korporacji i nie proś ich o feedback na temat prezentu, który im kupiłeś. Albo o to, żeby „luknęli” na Twoje nowe auto. Z klientem lub szefem natomiast używaj form grzecznościowych, pozbawionych „przerywników”, które mogą być normą na spotkaniach towarzyskich, mniej formalnych. W obu przypadkach ryzykujesz bowiem tym, że niekoniecznie spotkasz się ze zrozumieniem i akceptacją.
Anna Lewalska, mediator
When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.
Komentarze 5
W Biblii jest napisane "proście a bedzie Wam dane" i powiem szczerze, że z własnego doświadczenia, nie-psychologa, tylko zwykłego zjadacza chleba cos w tym jest. Tak już jest że jak o coś poproszę to to dostaję, nie ma co liczyć, że druga osoba umie czytać w naszych myślach i zrobi coś dla nas, o co jej nie poprosiliśmy lub też ulegnie naszym naciskom i zrobi coś pod przymusem/szantażem itp. Pozdrawiam, Rafał
Dobrze byłoby gdyby Pani Anna mogła w naszej firmie zrobić takie małe szkolenie z komunikacji bo wydaje mi się że niektórym managerom by się przydało ale nie tylko im oczywiście.
Thanks for another magnificent post. Where else may just anybody get that kind of info in such a perfect manner of writing? I have a presentation next week, and I’m at the look for such information.
Its actually a nice and helpful piece of information. Im glad that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
Pani Anno-Mario Pani psycholog Anna Lewalska oczywiście ma doświadczenie w przeprowadzania szkolenia ze sztuki komunikacji również dla firm ale oczywiście by doszło do takiego szkolenia w miejscu, w krórym Pani pracuje potrzebny jest kontakt ze strony osób, które reprezentują firmę i mogą takie szkolenie nam jako Gabinetowi Psychologicznemu zlecić. Pozdrawiamy