Blog
Dobry związek - perspektywa psychologiczna
Nie ma związków idealnych, bywają natomiast związki dobre
Czym jest dobry związek? Jak rozpoznać, że dana relacja jest wystarczająco dobra? Wielu z nas poszukuje odpowiedzi na te pytania. Czasem zajmuje to sporo czasu, niekiedy nawet całe życie.
O dobrym związku można mówić, gdy:
1. Między partnerami istnieje więź, poczucie bliskości. Oboje czują, że nawet jeżeli przechodzą kryzys, to u podłoża ich relacji znajduje się silne przekonanie, że są dla siebie nawzajem ważni, że mogą na siebie liczyć.
2. Partnerzy cenią zalety, a z drugiej strony akceptują wady małżonka czy przyjaciela. Mają względem siebie bazowy szacunek, obejmujący tolerancję dla tego, co inne w tym drugim.
3. Oboje lubią być razem, a jednocześnie przyjemność sprawia im czas spędzany z samym sobą.
4. Nie pacyfikują odmienności, innych zainteresowań, pasji, sposobu spędzania wolnego czasu partnera. Uznają, że choć ta inność bywa irytująca, to jest ona w porządku, bo stanowi część tej drugiej osoby. Aprobują odmienność partnera i są gotowi na wejście w jego świat przy obopólnej zgodzie.
5. Mimo zdarzających się sporów, czy kryzysowych etapów czują, że ich relacja jest czymś bardzo ważnym. Pragną uczuciowej bliskości z tą drugą osobą i mają poczucie, że warto rozmawiać o ich związku, też o tym, co w nim trudne.
6. Partnerów łączą wspólne przeżycia i emocje, które kształtują się w trakcie wielu różnych przeżywanych razem chwil, zarówno tych miłych, jak wypady na wakacje we dwoje, jak i nieprzyjemnych, jak na przykład utrata pracy przez jednego z nich.
7. Partnerzy udzielają sobie wsparcia w trudnych chwilach, w taki sposób w jaki najlepiej potrafią. Dla jednej osoby może być to wsparcie poprzez rozmowę, a dla innej poprzez zrobienie, czy danie czegoś. Widoczna jest w tym dobra intencja.
8. Nie ma miejsca w ich związku na rzeczy ewidentnie złe: przemoc fizyczną, psychiczną, upokarzanie.
Powyższa lista z pewnością nie wyczerpuje definicji dobrego związku. Dlatego też pozostawiam ją otwartą i zapraszam wszystkich czytelników do dopisywania tego, co uważacie za potrzebne, aby związek był dobry.
Katarzyna Kordulewska, psycholog psychoterapeuta
When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.
Komentarze 21
Seo Zapewniam Cię Kto szuka ten znajdzie :-))
najważniejsze by dwoje ludzi się szanowało i starało i wtedy jest OK :-)
Mamy pytanie do któregoś psychologa - jak zachować dobre relacje z byłym partnerem po rozstaniu - pytam się bo mamy dużo wspólnych znajomych a niechciałabym stawiać ich w sytuacji, że muszą wybierać między mną a moim byłym chłopakiem.
Aniu Myślę, że najlepszą rzeczą jaką możecie zrobić to spotkać się i porozmawiać o tym. Ważne jest byście mieli wspólny komunikat dla waszych znajomych, że nie muszą wybierać, mogą utrzymywać dobre relacje z każdym z Was
Tak zrobiłam i mam nadzieję, że to pomoże Pozdrawiam,
Zgadzam się z Panią Katarzyną Kordulewską ... w związku ważne jest aprobata odmienności drugiej osoby i bliskość!
W dobrym związku ważne jest, by iść na kompromis.
WS Kompromis w związku bardzo często oznacza - głównie ze strony mężczyzn, że ustępują dla "świętego spokoju" i dlatego się nie realizują, stając się czasem życiowymi rozbitkami. Gdyby ten kompromis był zdrowy, to by przy ustępstwach nie rezygnowano z życiowych pasji, a partnerzy by się wspierali wzajemnie. Przecież w zdrowym związku nie chodzi o to: kto będzie górą, ale o wzajemne poznawanie się, wspieranie nawzajem i szanowanie, a przede wszystkim głównie w związku małżeńskim o miłość wzajemną, na którą trzeba się zdecydować by w niej trwać. Ogólnie zgadzam się z tym co jest w artykule. Bez podjęcia decyzji o trwaniu w miłości do drugiej osoby związek jest skazany na rozkład. W związku, w którym jest miłość i wzajemna tolerancja, partnerzy nie podcinają sobie "skrzydeł", ale wręcz przeciwnie, bo pomagają sobie wzajemnie w rozwinięciu ich i dlatego mogą wspólnie wysoko "latać". Powodzenia...
Do Krzysia Dobrze to napisałeś, ale pamiętaj, że każdy związek przechodzi róźne kryzysy i załamania formy, w których nawet psycholog nie pomoże. Tylko dwoje ludzi wie co tak na prawdę ich łączy i ważne by to sobie w czasie kryzysów przypominali. Samozwańczy Psycholog
Was psychologów i psychoterapeutów powinni zminiaturyzować i w każdej sypialni zainstalować żebyście w trudnych chwilach coś podpowiedzieli
eeee tak się tylko mówi. Moja koleżanka ma chłopaka psychologa, z tego co mi mówiła to fajnie im się gada ale w sypialni się faktycznie zminiaturyzował :-) i trochę niepocieszona jest z tej mini formy ;-)
Nic dodać nic ująć!
I żyli długo i szczęśliwie, mieli gromadkę dzieci, słoneczko im świeciło a jak się trochę posprzeczali to napili się dobrego winka i znowu żyli długo i szczęśliwie i tak dalej i tak dalej
Najważniejsze w związku to bliskość i szacunek - nie wspominając oczywiście o miłości!
Coś w tym jest co pani psycholog pisze, że trzeba przede wszystkim chcieć być razem i pomagać sobie w trudnych chcwilach. Mój związek rozpadł sie właśnie przez to że zabrakło zyczliwości i pomagania sobie - wtedy kiedy ta pomoc jest najwazniejsza.
Zgadzam się z powyższymi tezami i jak bym chciał ująć to w jednym zdaniu to najważniejsze by dwoje ludzi po prostu chciało być razem a nie musiało być razem bo kredyt, bo wspólni znajomi, rodzina. Jeżeli ta wspólna chęć bycia razem jest to wtedy mniejsze lub większe kryzysy zawsze zostaną przezwyciężone
I żyli długo i szczęśliwie ...
Jeżeli 2 ludzi chce to zawsze wyjdzie. We dwoje łatwiej iść przez życie - nawet jeżeli nie wszystko idzie po naszej myśli i czasami wiatr wieje w oczy!
tak jak to czytam to moge dodac ze te same zasady obowiazuja w relacjach w pracy. Czasami w pracy tworzymy zespoly ktore dobrze ze soba wspolpracuja a czasmi dokladnie na odwrot - to czy zespol dziala dobrze czy nie zalezy dokladnie od tych samych regul ktore obowiazuja w zwiazkach miedzy malzonkami/partnerami
Hej Grzegorzu. Zaciekawił mnie twój wpis. Praca z ludźmi w tak dobrej komitywie jest moim marzeniem.