Blog

Blog psychologów z Gabinetu RAZEM (Warszawa-Ursynów). Piszemy o lęku, pracoholizmie, stresie, problemach par, dzieci i młodzieży. Zasubskrybuj nasz blog psychologiczny, komentuj wpisy, dziękujemy Ci za czas i uwagę.
Rozmiar czcionki: +
2 minutes reading time (425 words)

Psychoterapia to zmiana

Psychoterapia WarszawaNa czym polega praca z psychologiem - psychoterapeutą? Czym różni się od zwykłej rozmowy z przyjacielem?

Często spotykam się ze słowami, że pomoc psychologa i psychoterapia to taka możliwość „wygadania się”. Zaraz też pada pytanie, czy takie „wygadanie się” może w czymkolwiek pomóc i czy może coś zmienić w życiu pacjenta. Pomoc psychologa i psychoterapia nie mają na celu dania możliwości „wygadania się”, choć jest ona jedną ze składowych spotkania z psychologiem.

Naszym podstawowym celem jest zmiana. Zmiana sposobu postrzegania swojej własnej osoby, innych ludzi i swoich możliwości radzenia sobie w życiu. Pozwala ona na uzyskanie większej swobody, poprawę samopoczucia i wiary w swoje siły oraz uwalnia od cierpienia. Ma też służyć odzyskiwaniu poczucia wpływu na swoje życie i radości życia.

Chcę też podkreślić, że praca terapeutyczna nie ma na celu zmienia człowieka jako niepowtarzalnej indywidualności. Ma pomóc w lepszym funkcjonowaniu w życiu.

Odbywa się to poprzez lepsze poznanie i rozumienie siebie, uświadomienie swoich uczuć, autentycznych potrzeb, wartości, a także poprzez dookreślenie, gdzie przebiega granica między tym, co prawdziwie nasze a resztą świata. Dzieje również poprzez odkrycie, do którego momentu warto podejmować działania, bo jest możliwość wpływu na sytuacje, a od którego lepiej odpuścić.

Zmiana w procesie psychoterapii oznacza zatem zwiększenie świadomości siebie, rozumienia naszych zachowań i wyborów, dzięki czemu możemy przestać działać automatycznie. Taka autorefleksyjność pozwala na dostrzeganie, co i dlaczego coś robimy oraz w efekcie umożliwia wybór rodzaju naszej reakcji, szczególne w sytuacjach, w których wcześniej pojawiały się takie myśli jak: „po co ja to robię?”, „czemu tak się zachowuję?”, „dlaczego nie umiem inaczej?”, „dlaczego nie mam siły zachować się bardziej budująco dla mnie i innych?”.

Zmiana, o którą chodzi nam w psychoterapii ma być konstruktywna i użyteczna, ale to sam pacjent decyduje, co właśnie dla niego będzie konstruktywne i będzie służyć jego dobru

Aby taka zmiana mogła zajść potrzebne są:

  • motywacja i gotowość ze strony pacjenta, aby pracować nad tym, co trudne, jak i rozwojowe;
  • zaufanie do terapeuty i poczucie bezpieczeństwa w relacji z nim; ten rodzaj relacji rozwija się wraz z czasem trwania psychoterapii;
  • konsekwencja w uczestniczeniu w procesie psychoterapeutycznym, która pozwala na coraz większą świadomość siebie oraz utrwalenie nowych reakcji i zachowań.

Te trzy czynniki uważam za kluczowe, aby mogła zajść oczekiwana przez pacjenta zmiana.

Z moich doświadczeń zawodowych wynika, że jest ona możliwa. Wędrówka drogą ku samej/samemu sobie, której współtowarzyszem jest psychoterapeuta to fascynująca podróż otwierająca nowe perspektywy oraz nowe spojrzenie na świat i siebie. Jest możliwe, że jak się przejdzie tą podróż w głąb siebie, to wracać się będzie już inną bardziej przyjazną drogą.

 Katarzyna Kordulewska - psycholog, psychoterapeuta 

9
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

Samookaleczanie wśród młodzieży - próba zrozumieni...
Syndrom DDA - dzieci w rodzinie z problemem alkoho...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość
Gość - travellersinn w środa, 25 kwiecień 2018 14:24

Świetny blog. Jestem pod wrażeniem. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.

Świetny blog. Jestem pod wrażeniem. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać.
Gość
czwartek, 21 listopad 2024

Zdjęcie captcha

Do góry