Blog

Blog psychologów z Gabinetu RAZEM (Warszawa-Ursynów). Piszemy o lęku, pracoholizmie, stresie, problemach par, dzieci i młodzieży. Zasubskrybuj nasz blog psychologiczny, komentuj wpisy, dziękujemy Ci za czas i uwagę.
Rozmiar czcionki: +
2 minutes reading time (394 words)

Zrozumieć dziecko. Psycholog dziecięcy wyjaśnia

Psychoterapia dzieci WarszawaJak styl przywiązania przekłada się na zachowanie dziecka?

Styl przywiązania można określić jako rodzaj stałej emocjonalnej więzi, która jednoczy dziecko z rodzicami w czasie i przestrzeni. Rodzice są dla dziecka źródłem bezpieczeństwa szczególnie w sytuacjach nowych i niebezpiecznych.

Sposób reagowania i wspierania dziecka przez rodziców w tych sytuacjach wpływa na jego umiejętność radzenia sobie z nimi. Przywiązanie kształtuje się w pierwszym roku życia i rozwija się w trakcie dzieciństwa. W efekcie, można wyróżnić trzy podstawowe style przywiązania: bezpieczny, lękowo-ambiwalentny i unikający.

Styl bezpieczny charakteryzuje się zaufaniem dziecka do rodzica. Kształtuje się w oparciu o doświadczenie przez dziecko ze strony rodzica: dostępności (obecności rodzica wtedy kiedy dziecko go potrzebuje), wrażliwości na  potrzeby i emocje dziecka, zapewnienia dziecku poczucia bezpieczeństwa w sytuacjach zagrażających oraz przewidywalności reakcji rodzica.

Styl lękowo-ambiwalentny charakteryzuje się obniżonym poczuciem bezpieczeństwa, wzmożoną czujnością dziecka oraz silnym lękiem przed rozstaniem z rodzicem (dziecko może przejawiać lęk separacyjny).  Kształtuje się w oparciu o doświadczenie przez dziecko: nieprzewidywalnego rodzica (tzn. w niektórych sytuacjach dostępnego i pomocnego, a w innych nie) lub rodzica, który stosuje separację lub groźbę porzucenia jako jeden ze sposobów radzenia sobie z dziecka.

Styl unikający charakteryzuje się brakiem zaufania do rodzica oraz strategią radzenia sobie przez dziecko opartą na emocjonalnej samowystarczalności (unikaniu bliskości emocjonalnej). Kształtuje się w oparciu o doświadczenie przez dziecko niedostępności rodzica w sytuacjach zagrożenia oraz braku  reakcji (lub niewrażliwości) na potrzeby dziecka.

Każdy styl przywiązania ma specyficzny wzór emocjonalności (skojarzone predyspozycje) i tak dzieci ze stylem przywiązania:

a) bezpiecznym - okazują w sposób zrównoważony zarówno emocje pozytywne, jak i negatywne;
b) lękowo-ambiwalentnym - okazują więcej emocji negatywnych (stosują głównie maksymalizację);
c) unikowym - okazują mniej emocji każdego typu (przesadna minimalizacja).

Styl przywiązania ma znaczący wpływ na rozwój dziecka i może mieć istotny wpływ na jego życie już jako osoby dorosłej. Bezpieczny styl przywiązania sprzyja prawidłowemu rozwojowi, kształtowaniu się dojrzałej osobowości, zdolności budowania bliskich relacji z innymi, skutecznemu radzeniu sobie z emocjami oraz radzeniu sobie w sposób elastyczny w różnych sytuacjach.

Brak bezpiecznego stylu przywiązania powoduje deficyty w powyższych aspektach funkcjonowania, a nawet może powodować zaburzenia rozwoju i zachowania, trudności emocjonalne oraz trudności w budowaniu bliskich relacji i wchodzenie w tzw. związki toksyczne.

Prawidłowa diagnoza stylu przywiązania przez psychologa dziecięcego jest bardzo ważnym elementem zrozumienia trudności dziecka.

Temat stylu przywiązania i jego badania kontynuujemy w artykule "Niegrzeczne dziecko", czyli dziecko w potrzebie.

Anna Gałkowska, psycholog rodzinny, psychoterapeuta par, małżeństw, dzieci

 

7
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

"Niegrzeczne dziecko", czyli dziecko w potrzebie
Depresja poświąteczna – jest, czy też może jej nie...
 

Komentarze 2

Gość
Gość - Robert w środa, 11 marzec 2015 00:43

Bardzo to skomplikowane i wywołuje poczucie winy. Boję się, że szkodzę memu dziecku...

Bardzo to skomplikowane i wywołuje poczucie winy. Boję się, że szkodzę memu dziecku... :o
Gość
Gość - akumulatorowce (website) w niedziela, 21 maj 2023 16:29

Aby zrozumieć dziecko, potrzebna jest cierpliwość. Nie zawsze będzie to proste zadanie - trzeba umieć słuchać.

Aby zrozumieć dziecko, potrzebna jest cierpliwość. Nie zawsze będzie to proste zadanie - trzeba umieć słuchać.
Gość
poniedziałek, 25 listopad 2024

Zdjęcie captcha

Do góry