Blog
Co mówi o Tobie Twój SEN?
Nasze sny bardzo wiele mówią o nas samych, o naszych myślach, uczuciach, niepokojach, lękach, pragnieniach. Ryzykownym jest sprawdzanie w sennikach znaczenia poszczególnych symboli pojawiających się w naszych marzeniach sennych. Dlaczego? Dla każdego z nas mają one inne znaczenie.
Dla niektórych „miś” w snach niesie skojarzenie z dzieciństwa, np. ukochanej przytulanki. Dla innych ten sam „miś” kojarzony będzie z Misiem Tulisiem występującym w jednej z bajek, gdzie wciela się on w rolę oszusta.
Trochę z fizjologii snu i śnienia
Mamy 5 faz snu.
Dla naszych marzeń sennych kluczowa jest piąta faza zwana snem REM. Następuje ona po około czterdziestu minutach przebywania w fazie czwartej zwanej fazą NREM (bez szybkiego ruchu gałek ocznych). W tej fazie snu psychiczna aktywność jest gorzej zapamiętywana, występuje mniej obrazów, jest bliższa myśleniu na jawie, analizie faktów z życia.
Po tym czasie zazwyczaj zmieniamy pozycję ciała i wchodzimy w piątą fazę REM. Oddech i praca serca stają się nieregularne, doświadczamy pobudzenia seksualnego, występują serie gwałtownych ruchów gałek ocznych. W tej fazie snu budzimy się pod wpływem stosunkowo słabych bodźców zewnętrznych.
Cykl wszystkich pięciu faz snu trwa około 90 minut. U człowieka śpiącego 6-9 godzin na dobę występuje od czterech do sześciu faz REM, od czterech do sześciu razy w nocy śnimy tworząc opowiadania, rozwijane na podstawie naszych codziennych zmagań.
Jaką funkcję spełniają sny?
Według Freuda marzenia senne mają funkcję obniżania narastającego napięcia, wynikającego z niespełnienia pragnień.
Nasze marzenia senne odzwierciedlają wydarzenia z życia na jawie. Szczególnie te, które dotyczą naszych niespełnionych pragnień, nierozwiązanych uczuć, nierozstrzygniętych problemów – nawet tych nieuświadomionych.
Zdarza się, że w ciągu dnia zauważamy jakieś szczególne dla nas zachowania, pojawiają się jakieś emocje z tym związane, ale nie mamy odwagi na rozmowę, a emocje nie znajdują ujścia. W ciągu dnia możemy podświadomie zarejestrować, np.: usterkę w samochodzie, cieknący kran, … , ale dopiero podczas snu znajdujemy przestrzeń, aby przetworzyć te informacje.
Marzenia senne często sygnalizują nam uczucia lub problemy, o których nie mamy czasu lub ochoty pomyśleć, rozwiązywać w ciągu dnia. Po zaśnięciu zaś możemy w niczym niezakłóconym śnie „pomyśleć” o tych problemach, co dzieje się podczas fazy NREM (tak jak to czynimy w ciągu dnia) i śnimy o nich (tworzymy nasze historie) podczas fazy REM.
Językiem snów są obrazy, metafory i ułożone historie a nie bezpośrednio – słowa. Nasze historie, marzenia senne, stanowią próbę rozwiązania problemów absorbujących emocjonalnie, rano często budzimy się pokrzepieni, z nowymi pomysłami, nadziejami. Niektórzy zostawiają notes i długopis przy łóżku i tuż po obudzeniu spisują nowe pomysły, które nie były dostępne dla nich w ciągu dnia a pojawiły się podczas snu.
A co z trudnymi snami?
Nasze koszmary senne, nawracające obrazy, to odzwierciedlenie długotrwałego nierozwiązanego problemu, trudnego doświadczenia, konfliktu występującego w rzeczywistości. Aby się go pozbyć, przezwyciężyć, musimy zrozumieć znaczenie naszych snów, nie tylko na poziomie intelektualnym, ale też emocjonalnym, „przeżyć” nasz sen, przezwyciężyć go.
Czego wspomniana Pacjentka dowiedziała się o sobie dzięki doświadczeniu marzenia sennego?
Nie da się ustalić, czy interpretacja marzenia sennego jest trafna w 100%, jednak jeśli jest dla nas użyteczna i pozwala na większą świadomość siebie, na zrozumienie naszych zachowań, dzięki czemu przestajemy zachowywać się automatycznie (tak jak zawsze) – często ze szkodą dla siebie – to jest to najwyższe kryterium przydatności.
Dla wspomnianej Pacjentki przyjście do psychoterapeuty było jak wielkie sprzątanie w swoim życiu, w swojej przeszłości, w swoim starym rodzinnym domu. Potrzebowała do tego odkurzacza od babci, od osoby, której ufała, tak jak zaufała mi, jako terapeucie, dzięki czemu mogłyśmy kontynuować proces terapeutyczny.
Izabela Zamerfeld - psychog, psychoterapeuta
http://pytanienasniadanie.tvp.pl/24088432/co-mozna-wyczytac-ze-snow
When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.
Komentarze 5
Tak, niektóre sny są bardzo znaczące. Ja odróżniam je od "codziennych" (a w zasadzie "conocnych") w ten sposób, rano jestem po nich pełna emocji i je dobrze pamiętam oraz wracam do nich myślami. Miałam kiedyś sen o pociągu. Widziałam jak nadjeżdża i mogłam do niego wskoczyć lub nie. Wskoczyłam i się obudziłam. Ten sen przyśnił mi się w momencie mojego życia, kiedy stałam przed możliwością zmiany w życiu i rozpoczęcia czegoś nowego, czego też bałam się. Pamiętam, że potraktowałam go jako zachętę do spróbowania tego nowego. Pozdrawiam
Ja tez uważam, że są sny które pozwalają się nam skontaktować z "ukrytą" rzeczywistością lub z naszymi potrzebami. Miałem w życiu wiele takich przykładów. To co ważne to to żeby się na śnie skupić i spróbować samemu zinterpretować sen. Moim zdanie różnego rodzaju senniki (co jakiś symbol w śnie oznacza) nie mają sensu bo każdy z nas taki wewnętrzny/własny słownik powinien mieć w sobie. dla jednego spacer po lesie będzie oznaką zagrożenia a dla kogoś kto lubi tego typu aktywność informacją o potrzebie zwolnienia tempa i potrzebą odpoczynku. Oby nam się dobrze śniło. Pozdrawiam,
Sen jako taki ma funkcję regeneracyjną dla organizmu, natomiast treść snów może, ale nie musi coś znaczyć, często są to przypadkowe sekwencje przeżyć doświadczonych w ciągu dnia lub tygodnia. Na pewno coś mówią treści powracające, znajdywanie się w tej samej lub podobnej sytuacji, która tworzy napięcie, co być może informuje o tym, że umysł nie przepracował jakiejś sprawy i zajmuje się nią podczas snu
Bardzo ciekawe
Dziś mi się śniło, że wybuchła jakaś afera w firmie, wymęczyłem się w tym śnie, że to szok. Budzę się i dostaję sms'a że jest afera w firmie no i jak tu nie wierzyć snom normalnie szok!