Blog
Coaching Rodzicielski - czym jest? Psycholog wyjaśnia
Idea Coachingu Rodzicielskiego
Im bardziej świadomy i kompetentny rodzic, tym szczęśliwsze i lepiej przygotowane do życia jest jego dziecko
W chwili, gdy ktoś zostaje rodzicem, a więc staje wobec najtrudniejszego, a zarazem najpiękniejszego zadania w swoim życiu, jakim jest towarzyszenie dziecku w drodze do samodzielności, staje się odpowiedzialny za zapewnienie mu optymalnych warunków rozwoju. Rodzic pragnący świadomie uczestniczyć w procesie wychowawczym dba o poszerzanie i wzmacnianie swoich kompetencji rodzicielskich.
W naszym coraz bardziej złożonym społeczeństwie rodzice stają przed większą ilością wyzwań niż kiedykolwiek wcześniej, przy czym są przytłoczeni niesamowitą ilością zazwyczaj sprzecznych ze sobą informacji. Stąd brak pewności siebie w wyborze „właściwych” dla ich rodzin rozwiązań. Dlatego metody wsparcia proponowane rodzinie muszą ulec zmianie, aby w adekwatny sposób wspierać te głębokie przemiany i sprostać nowym wyzwaniom wychowawczym.
Coaching Rodzicielski (ang. parent coaching) to zaadaptowany ze Stanów Zjednoczonych sposób pracy z rodziną, zyskujący coraz większą popularność na świecie. Opiera się na współpracy między rodzicami a coachem, którego zadaniem jest pomóc im realizować ich rodzicielskie cele, w sposób spójny z ich wartościami i odpowiedni dla systemu rodzinnego.
Coachung Rodzicielski nie jest terapią i w odróżnieniu od niej koncentruje się na teraźniejszości i przyszłości. Uwaga skierowana jest na rozwój rodziny i osiąganie nowych umiejętności. Jest to działalność mająca na celu osiągnięcie sukcesu wychowawczego i zbudowania trwającej całe życie partnerskiej relacji między rodzicami a dziećmi. Istotę tych działań stanowi wiedza i umiejętności, które sprawiają, że rodzic w sposób świadomy wspiera rozwój dziecka. Wówczas staje się on niejako coachem dla swojego dziecka. Rodzica w realizacji tych zadań może wspierać profesjonalista – Coach Rodzicielski.
Coach Rodzicielski:
- bazując na zasobach każdego członka rodziny, współtworzy długofalową ścieżkę rozwoju zarówno dziecka, jak i rodziców,
- motywuje i inspiruje rodziców do samorozwoju aby zapewnić podstawowe zasoby niezbędne do efektywnego rodzicielstwa,
- wyposaża rodzica w praktyczne i skuteczne narzędzia pracy z dzieckiem,
- raze z rodzicem odkrywa mozliwości, najlepsze drogi rozwoju i silne strony dziecka, pomaga dostrzec jego talen i potencjał,
- pomaga kształtować relacje pomiędzy poszczególnymi jednostkami systemu rodzinnego.
Sesje coachingowe i metody pracy dopasowane są do potrzeb i możliwości rodziców. Mogą obejmować cały system rodzinny lub spotkania tylko z jednym rodzicem.
Przykładowa sesja trwa 50 minut. Na pierwszej ustalane są zasady współpracy oraz wzajemne oczekiwania. Poprzez koncentrację na zasobach już posiadanych przez klienta, pomoc skierowana jest na poszukiwanie rozwiązań. Wyznaczane są zadania do realizacji, aby nowe umiejętności wdrażać w praktyce. Dalsza praca koncentruje się na określaniu kolejnego kroku w kierunku poprawy aż do chwili, kiedy klient uzna, że osiągnął to co zamierzał. W pracy coachingowej rodzic jest aktywnie zaangażowany w wyznaczanie i realizowanie celów, odpowiedzialność za zmianę spoczywa głównie na nim, coach jest osobą towarzyszącą i wspierającą zmianę.
W ideę coachingu rodzicielskiego doskonale wpisują się słowa:
Nie udzielamy dobrych rad. Wierzymy, że to rodzice są ekspertami od swoich dzieci i to oni potrafią najlepiej stymulować ich rozwój.
Ewa Mioduska, psycholog, psychoterapeuta
When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.
Komentarze 3
Nie ma wątpliwości - świat idzie do przodu
Jak ja byłem dzieckiem to rodzice dbali co najwyżej bym miał co jeść i w co się ubrać, a teraz to można powiedzieć era świadomego rodzicielstwa i wychowania dzieci na dobrych ludzi .... i chyba dobrze, że to idzie w tym kierunku chociaż dzieci coraz mniej i może dlatego taką uwagę ich wychowaniu przypisujemy?
Pozdrawiam panią psycholog
Ania
No i dobrze, że nastała era świadomego dzieciństwa. Przynajmniej jest szansa, że nasze dzieci nie będą musiały tak często korzystać z porad psychologów ?
Coaching rodzinny wspiera rodziców w wychowywaniu dziecka, daje im przydatne narzędzia i umiejętności - jest bardzo skuteczny