Blog

Blog psychologów z Gabinetu RAZEM (Warszawa-Ursynów). Piszemy o lęku, pracoholizmie, stresie, problemach par, dzieci i młodzieży. Zasubskrybuj nasz blog psychologiczny, komentuj wpisy, dziękujemy Ci za czas i uwagę.
Rozmiar czcionki: +
2 minutes reading time (321 words)

Jak radzić sobie ze stresem - część II

zrelaksuj sie

Jak radzisz sobie ze stresem?

Stres towarzyszy nam ciągle. Można powiedzieć, że to znak naszych czasów. Pojawia się w sytuacjach, które są dla nas ważne. Gdy jesteśmy oceniani, gdy czujemy się przytłoczeni, zmęczeni, gdy mamy poczucie, że stawiane przed nami oczekiwania są zbyt duże.

Stres to reakcja obronna organizmu, która informuje nas, że coś się w naszym otoczeniu dzieje. Niewielki stres jest korzystny, motywuje nas i zmusza do działania. Zbyt duży stres sprawia, że działamy mniej efektywnie, nasza motywacja spada, nasze samopoczucie się obniża.


Można wyróżnić trzy najbardziej powszechne sposoby odpowiedzi (style reagowania) na sytuacje stresowe:


1. Styl skoncentrowany na zadaniu

Polega na koncentrowaniu uwagi na stresorze lub własnej reakcji, czyli na poszukiwaniu, gromadzeniu, przetwarzaniu i wykorzystywaniu informacji dotyczących wydarzenia stresowego. Osoba taka dąży do konfrontacji z sytuacją stresowa. Ludzie odznaczający się silnym temperamentem, w sytuacjach trudnych bezwiednie stosują aktywne strategie zaradcze, nastawione na zadanie i rozwiązanie problemu.

2. Styl skoncentrowany na emocjach

Jest charakterystyczny dla osób, które w sytuacjach stresowych wykazują tendencję do koncentracji na sobie, na własnych przeżyciach emocjonalnych, takich jak złość, poczucie winy, napięcie. Osoby te mają także tendencje do myślenia życzeniowego i fantazjowania. Działania takie mają na celu zmniejszenie napięcia emocjonalnego związanego z sytuacją stresową. Czasami jednak mogą powiększać poczucie stresu, wzrost napięcia lub przygnębienie.

3. Styl skoncentrowany na unikaniu

Charakteryzuje się odwracaniem uwagi od stresora i własnych reakcji, polega na pomijaniu, odrzucaniu, wypieraniu i aktywnym unikaniu informacji o wydarzeniu stresowym. Styl ten może przyjmować dwie formy:
- angażowanie się w czynności zastępcze np. oglądanie telewizji, objadanie się, myślenie o sprawach przyjemnych, sen.
- poszukiwanie kontaktów towarzyskich.

Który z nich jest Ci najbliższy?

Warto poznać swój sposób reagowania w sytuacjach stresowych, aby móc skutecznie sobie z nimi radzić.

 

W pierwszym tekście z cyklu artykułów dotyczących stresu "Jak radzić sobie ze stresem - część I" pisałam o tym czym jest stres, a w kolejnej trzeciej części przedstawię techniki radzenia sobie ze stresem.


Katarzyna Mianowska - psycholog, psychoterapeuta

10
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

Jak radzić sobie ze stresem - część III
Jak radzić sobie ze stresem - część I
 

Komentarze 4

Gość
Gość - Mak w piątek, 15 kwiecień 2016 15:01

Jeśli chodzi o mnie to zdecydowanie styl skoncentrowany na zadaniu

Jeśli chodzi o mnie to zdecydowanie styl skoncentrowany na zadaniu :p
Gość
Gość - Asia w środa, 20 kwiecień 2016 11:40

Mnie określa 3,Styl skoncentrowany na unikaniu

Mnie określa 3,Styl skoncentrowany na unikaniu
Gość
Gość - pl w czwartek, 28 kwiecień 2016 14:01

U mnie w niektórych sytuacjach 1, w niektórych 2 To zależy od tego, jak wielki jest stres

U mnie w niektórych sytuacjach 1, w niektórych 2 ;) To zależy od tego, jak wielki jest stres :)
Gość
Gość - kM w środa, 08 czerwiec 2016 11:52

Pani Katarzyno
Tak Pani mi tu wszystko ładnie wyłuszczyła, że chyba wiem już jaki styl walki ze stresem jest dla mnie odpowiedni. No dobra trochę przesadziłem, te informacje są bardzo ogólne a sytuacje stresogenne są bardzo różne i brakuje mi trochę konkretnych przykładów. Na przykład jak sobie poradzić ze stresem związanym z taką sytuacją ja rozwód i stres dzieci, które nagle widzą, że rodzice się rozstają. trudno od nich wymagać jakiegoś stylu radzenia sobie ze stresem, są chyba za małe by to wszystko pojąć a stres jest ewidentny ... może jakiś następny artykuł Pani napiszę odwołując się do tego konkretnego przykładu. Nie ukrywam, że takie porady darmowe psychologa, z którymi mogę się zapoznać poprzez internet, niekoniecznie umawiając się na wizytę u psychologa są dla mnie bardzo cenne i pomocne.

Pozdrawiam
Karolina

Pani Katarzyno Tak Pani mi tu wszystko ładnie wyłuszczyła, że chyba wiem już jaki styl walki ze stresem jest dla mnie odpowiedni. No dobra trochę przesadziłem, te informacje są bardzo ogólne a sytuacje stresogenne są bardzo różne i brakuje mi trochę konkretnych przykładów. Na przykład jak sobie poradzić ze stresem związanym z taką sytuacją ja rozwód i stres dzieci, które nagle widzą, że rodzice się rozstają. trudno od nich wymagać jakiegoś stylu radzenia sobie ze stresem, są chyba za małe by to wszystko pojąć a stres jest ewidentny ... może jakiś następny artykuł Pani napiszę odwołując się do tego konkretnego przykładu. Nie ukrywam, że takie porady darmowe psychologa, z którymi mogę się zapoznać poprzez internet, niekoniecznie umawiając się na wizytę u psychologa są dla mnie bardzo cenne i pomocne. Pozdrawiam Karolina
Gość
czwartek, 21 listopad 2024

Zdjęcie captcha

Do góry