Blog

Blog psychologów z Gabinetu RAZEM (Warszawa-Ursynów). Piszemy o lęku, pracoholizmie, stresie, problemach par, dzieci i młodzieży. Zasubskrybuj nasz blog psychologiczny, komentuj wpisy, dziękujemy Ci za czas i uwagę.
Rozmiar czcionki: +
2 minutes reading time (381 words)

Zdrada i co dalej?

zdrada partnera w zwiazku
Rozwój związku partnerskiego zależy od pogłębiania wzajemnego zaufania, budowania wiary w siebie, znajdowania przyjemności w związku uczuciowym i cielesnym przez obojga partnerów. Każdy z nas chce czuć, że jest tą wyjątkową osobą. Świadomość niewierności bliskiej dla nas osoby jest na wskroś destrukcyjna. Nie myślimy o niej dopóki nie pojawi się kryzys, słabszy okres, dopóki jest dobrze pogodzenie się z myślą, że jest się zdradzonym jest bardzo trudne.

Seks sam w sobie jest czymś przyjemnym. Uprawianie miłości z kimś, kogo dopiero poznaliśmy jest fascynującym uczuciem. Dobrze jednak uzmysłowić sobie, że takie zachowanie, może jednocześnie zburzyć nasze ustabilizowane życie. Definicji zdrady jest wiele. Aspektem, który łączy wiele definicji, jest świadome podważenie zaufania danego nam przez partnera/partnerkę, które powoduje cierpienie, poczucie straty.

Zdrada to indywidualna sprawa każdego z nas. Kobiety kładą nacisk na emocjonalne aspekty romansu. Zdrada kobiety najczęściej podyktowana jest brakiem emocjonalnej realizacji w aktualnym związku, brakiem ciepła, wysłuchania. Romans kobiety może zacząć się od poszukiwania bratniej duszy, która poświęci jej czas, wysłucha ją.

Przyczyną niewierności mężczyzn mogą być częste kłótnie, chęć urzeczywistnienia seksualnych fantazji, brak poczucia własnej wartości, rutyna i nuda w dotychczasowym związku. W ogólnym przekonaniu mężczyzna to zdobywca. Mężczyźni lubią wyzwania, przyjemność może sprawić dreszcz emocji związany z pościgiem i zdobyciem kobiety.

Zdrada dla jednych jest ucieczką od problemów, dla innych zdobyciem nowego doświadczenia, kogoś innego do zdrady pcha ciekawość.

Ucieczka od problemów

Zdrada dla jednych jest ucieczką od problemów, dla innych zdobyciem nowego doświadczenia, kogoś innego do zdrady pcha ciekawość. Bez wątpienia zdrada przynosi ogromne cierpienie. Osobie zdradzanej może zburzyć całe dotychczasowe życie. Po takim doświadczeniu zostaje zachwiane jej poczucie bezpieczeństwa. Osoba taka mierzy się z poczuciem krzywdy, niejednokrotnie poczuciem winy. Przeżywaniu zdrady towarzyszą negatywne emocje takie jak złość, gniew, nienawiść.

Osoba zdradzana zaczyna zastanawiać się, co złego zrobiła? Może była zbyt bierna i za mało czasu poświęcała swojej drugiej połówce? W skrajnych przypadkach u osoby zdradzanej może dojść do depresji.

Jeśli doświadczyłeś zdrady i odczuwasz takie emocje jak: złość, gniew, zranienie, rozczarowanie, przerażenie, poczucie krzywdy, poczucie winny, obarczasz się za zdradę partnera/partnerki, to jest to sygnał, aby zastanowić się nad sobą i przyjrzeć się tym uczuciom. Jeśli chcecie ratować Wasz związek, warto skorzystać z pomocy doświadczonego psychoterapeuty.

Wzajemne oskarżanie się pod wpływem emocji, nie przynosi pozytywnych efektów. Tylko rzeczowa dyskusja może dać pozytywny skutek.

 Aleksandra Gotkowicz - psycholog, psychoterapeuta

4
×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

Zdrowe poczucie własnej wartości
Zasoby w relacji, czyli przestrzeń do budowania
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 20 kwiecień 2024

Zdjęcie captcha

Do góry